Na rynku znajduje się bardzo wiele doskonałych narzędzi do tworzenia gier komputerowych. Każdy z silników oferuje zaawansowane funkcje ułatwiające pracę programistom, grafikom oraz innym wyspecjalizowanym projektantom gier. Jednym z najbardziej popularnych zintegrowanych środowisk do tworzenia gier jest Unity. Program ten jest lubiany z wielu powodów. Najważniejsze z nich to: świetna dokumentacja i rozbudowana społeczność wymieniającą ze sobą doświadczenia, prostota oraz zaawansowane narzędzia niezbędne do tworzenia gier na niemal każdym etapie produkcji. Unity posiada także olbrzymią bazę zasobów, takich jak: postaci, budynki i budowle, roślinność, tekstury, efekty specjalne, oświetlenie, dźwięki, skrypty oraz animacje. Ostatnią z wartych podkreślenia cech Unity jest dawana przez program możliwość eksportowania gotowych projektów na wszystkie popularne platformy, portale i konsole: Windows, iOS, Android, Linux, Xbox, PS4, Facebook, Steam, GearVR i wiele innych.

Wszystkie zalety Unity wynikają z faktu, że jest to środowisku rozwijane od wielu lat. Zarówno twórcy programu, jak i pasjonaci z całego świata przyczyniają się do poprawiania wszystkich niedoskonałości środowiska oraz dodawania do niego coraz to nowych funkcjonalności. Dla bardzo wielu osób zainteresowanych tworzeniem gier i animacji, Unity jest pierwszym wyborem nie tylko ze względu na wszystkie jego funkcje i dedykowane zasoby, ale również, dlatego że w podstawowej wersji jest to środowisko darmowe. No, może nie do końca… Nie ma nic za darmo – jeśli dochody użytkownika uzyskane dzięki Unity przekroczą 100 000$ rocznie, należy wykupić odpowiednią licencję, która kosztuje 35$ miesięcznie (zarobki na poziomie 200 000$ rocznie wymagają dodatkowej licencji). Jest to ważna informacja, ponieważ mówi ona o dwóch niezmiernie istotnych kwestiach związanych z Unity. Pierwsza to brak kosztów związanych z samym korzystaniem z programu w celach edukacyjnych – kiedy poznamy już podstawy obsługi Unity na kursach, bądź z książek i chwycimy bakcyla tworzenia gier lub animacji, możemy do woli uczyć się zaawansowanych opcji programu i realizować prywatne projekty. Druga jest mniej oczywista, choć równie istotna dla osób traktujących programowanie poważnie – Unity to nie zabawka, lecz potężne narzędzie umożliwiające zarabianie dużych pieniędzy.

Nie da się stać profesjonalnym programistą w kilka godzin, ale pierwsze kroki na tej drodze najlepiej stawiać łącząc naukę z zabawą, korzystając z najlepszych narzędzi – to właśnie oferują kursy w naszej szkole.

Poniżej kilka linków, które pokazują możliwości Unity:

https://youtu.be/GXI0l3yqBrA

https://youtu.be/G-zLx5JVMVE

https://unity3d.com/showcase/gallery/games

https://blogs.unity3d.com/2017/04/26/adam-wins-a-webby-award/

Dodaj komentarz