Fizyka, matematyka i programowanie w Wolsztynie

Czy Minecraft jest za darmo?

Spis treści

Czym jest Minecraft?

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier pośród najmłodszych. Jej fenomen polega na rozgrywce opartej na koncepcji otwartego świata, w którym gracz pozyskuje surowce, rozwija własne zasoby i buduje oryginalne konstrukcje. Gra umożliwia dodatkowo wdrażanie mechanizmów i automatów, które wzbogacają tworzone przez gracza mechanizmy (przyciski zasilające, czerwony proszek, zegary, bramki logiczne, blok poleceń). Gra ma bez wątpienia wysoką wartość i wymagała nakładu pracy wielu programistów zatrudnionych przez producenta (firma Mojang Studio będąca obecnie własnością Microsoft). Pytanie jednak czy Minecraft jest lub może być za darmo?

Na tak postawione pytanie można udzielić krótkiej odpowiedzi – NIE. Minecraft nie jest grą darmową, chociaż istnieją pewne mocno zubożone wersje, które są udostępniane bezpłatnie. Standardowa cena Minecrafta to dzisiaj około 100 zł i w zasadzie, jeżeli czytelnika interesuje wyłącznie odpowiedź na to pytanie, to tutaj moglibyśmy zakończyć ten artykuł. Naszym zdaniem warto jednak opowiedzieć jeszcze o paru sprawach – jakie mamy do wyboru wersje Minecrafta, czy istnieją tańsze wersje gry, czy utworzono inne, podobne gry, które są bezpłatne oraz jakie ryzyko wiąże się z korzystaniem z tzw. „darmowe launchery”.

Wersje Minecrafta

Licencje Minecrafta są dostępne w kilku wersjach. Najważniejsze z nich to:

  • wersja „Java Edition” – jest to pierwotna wersja gry, która jak sama nazwa wskazuje, do swojego działania wymaga posiadania na komputerze zainstalowanego oprogramowania Java. Zaletą tej wersji jest to, że umożliwia grę na komputerach z różnymi systemami operacyjnymi (dotyczy to zarówno komputerów z systemem Windows, MacOS oraz Linux). Starczy, że w systemie możliwa jest instalacja oraz uruchomienie oprogramowania Java i gra będzie poprawnie działać. Jej aktualną cenę możecie sprawdzić na stronie: https://www.minecraft.net/pl-pl/store/minecraft-java-edition
  • wersja „Bedrock Edition” – po nabyciu praw do firmy Mojang, Microsoft postanowił przepisać grę z języka Java na bardziej wydajny sprzętowo język C++. Dzięki temu powstała wersja gry, która wymaga od komputera mniej zasobów, a dodatkowo na jej bazie wydano wersje gry na system Windows (możliwość pobrania ze sklepu Microsoft), konsole (np. XBOX lub PlayStation) i urządzenia mobilne z systemami Androin i iOS. Wersja Bedrock zasadniczo jest wzorowana na wersji Java, ale mimo wszystko – różni się pewnymi detalami, co wprawieni gracze zauważą od razu.
  • wersja „Raspberry Pi Edition” – Raspberry Pi to miniaturowy komputer wielkości karty kredytowej. Jego główne zastosowania to edukacja (chociaż może być również wykorzystywany w zaawansowanych projektach technicznych). Jedną z domyślnie zainstalowanych gier jest Minecraft, ale w bardzo okrojonej wersji (gra nie zawiera tak rozbudowanej bazy zasobów, przedmiotów i mobów, a nawet należałoby powiedzieć, że zawiera ich absolutne minimum). Mimo tego, trzeba wspomnieć, że ta wersja gry jest bezpłatna i daje szereg możliwości połączenia gry ze środowiskami programowania w językach Python i SonicPi. Z tego powodu ta wersja Minecrafta może być z powodzeniem wykorzystywana do nauczania programowania w w tych językach.
  • wersja „Classic Edition” – jest to kolejna bezpłatna wersja gry, która powstała z okazji jubileuszu gry. Można w nią zagrać przez przeglądarkę internetową wchodząc na stronę: https://classic.minecraft.net Podobnie jak wersja dla Raspberry Pi jest ona mocno okrojona z funkcjonalności podstawowej wersji gry, jednak umożliwia łączenie się ze znajomymi i wspólne tworzenie świata (możemy zaprosić do 9 osób).
  • wersja „Education Edition” – naszym zdaniem jest to wyjątkowo interesująca i warta uwagi wersja Minecrafta. Opiera się ona na wersji Bedrock, jednak jest to wersja przeznaczona dla instytucji (szkół. bibliotek, fundacji, stowarzyszeń, firm, itd.) Instytucja dokonuje zakupu paczki licencji, które następnie udostępnia swoim użytkownikom. Koszt licencji zależy czy zakupu dokonuje organizacja non-profit czy organizacja zarobkowa, a ceny licencji na pojedynczego użytkownika wynoszą odpowiednio 5 lub 10 dolarów netto rocznie. Więcej o tej formie korzystania z Minecrafta można poczytać tutaj: https://educommunity.minecraft.net/hc/en-us/articles/360061371532-Purchasing-Options-for-Minecraft-Education-Edition

Uwaga na „bezpłatne” launchery!

Przeglądając zasoby Internetu można natknąć się również na tzw. darmowe launchery Minecrafta (dotyczy to wersji Java Edition), niestety nie są to legalne ani bezpiecznie programy. Mojang Studio ani Microsoft nie wpierają tego typu rozwiązań, są one wynikiem piractwa lub hakingu gry i z dużym prawdopodobieństwem mogą zawierać złośliwe oprogramowanie takie jak wirusy, keyloggery i inne (często można się o tym przekonać wykonując na wskazanym programie skanowanie antywirusem). Taki złośliwy program może przykładowo wykraść nasze hasła i spowodować włamanie na konto bankowe, utratę skrzynki e-mail lub inne nieprzyjemności. Wirusy z kolei mogą wysyłać z naszego komputera niechciane maile, wykonywać niechciane obliczenia lub usunąć albo zaszyfrować nasze cenne dane. W związku z tym zdecydowanie odradzamy korzystania z nieoficjalnych launcherów. Po pierwsze – piractwo jest działalnością szkodliwą i nielegalną, a po drugie koszt oryginalnego Minecrafta jest zdecydowanie niewielki w porównaniu ze szkodami, jakie może wywołać na naszym komputerze korzystanie z wersji pirackich.

Podsumowanie – którą wersję Minecrafta wybrać?

W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy w dużym skrócie jak wygląda kwestia ceny gry Minecraft, czy istnieją i czym charakteryzują się darmowe i legalne wersje gry Minecraft, dokonaliśmy przeglądu pozostałych wersji gry oraz zwóciliśmy uwagę na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z nieoficjalnych Launcherów gry. To jaką wersję wybrać, należy pozostawić samym graczom – wersja Java Edition z pewnością przypadnie do gustu osobom, które grają w Minecrafta głównie na komputerze, lubią tworzyć własne serwery lub są zainteresowane modami dostępnymi na tą właśnie wersję.

Wersja Bedrock jest dedykowana głównie osobom wykorzystującym do grania konsole, natomiast atrakcyjna cenowo i dydaktycznie wersja Minecraft Education Edition jest przeznaczona do zakupu przez instytucje (szkoły, fundacje, firmy) jednak zdecydowanie jest ona warta uwagi i rozważenia w ramach działalności kółek zainteresowań i szkół programowania.

Wyszukaj na stronie

Odwiedź nasz kanał

Kategorie

Zadaj pytanie

Wróć do strony głównej

Dodaj komentarz

INFORMACJE O NAS

HOBBAJT, dr inż. Szymon Maćkowiak
ul. Konopnickiej 10/10, 64-200 Wolsztyn

NIP: 9231633833
REGON: 367482612

DANE KONTAKTOWE